Telefonla Sipariş Hattı: 0232 279 03 06 | 0532 131 86 64

Testosteron

6 Aralık 2014
Testosteron

Soru: Testosteron almanın sonuçları ve yan etkileri nelerdir? Cevap: İyisi mi, San Diego'da görüşmüş olduğum bir çiftin deneyimlerine dayanarak yanıtlayayım bu soruyu. Onlara Myrna ve Saul diyeceğim. Saul, Myrna'nın ikinci kocasıydı. Myrna ilk kocasıyla yirmi iki yıl evli kalmış, üç çocuk doğurmuş, geri kalan dönemde kocasıyla (kendi seçimi sonucu) aseksüel bir ilişki sürdürmüş, ve kanlı bir boşanma sürecinden geçmişti. Ardından Saul'la tanışmış ve onunla evlenmişti. Saul onu oldukça iyi bir cinsel ilişkiye ikna etmiş, ancak bu ilişkileri Myrna'nın menopozundan sonra bitmişti. Myrna Dr. Çuigley'e gitti. Doktor Myrna'ya her üç ayda bir kaba etleri üzerinde deri altına yerleştirilmek üzere testosteron reçetesi yazdı. Myrna gülümseyerek, ilk orgazmını menopozdan sonra yaşadığını söyledi!

Testosteron Hormonu

Bugün birçok disiplinden bilim adamları ve doktorlar, testosteron ile bir kadının cinsel dürtüsü arasındaki ilişkiyi tam olarak saptamaya çalışıyor ve kemik yoğunluğu ve kas kütlesini korumak konusundaki etkilerini de araştırıyorlar. Menopoz sonrası kadınlara, östrojen ve projesteron gibi yeniden yerleştirilen diğer hormonların yanı sıra düşük düzeyde testosteron vermenin doğru olup olmadığı konusunda görüş birliği yok. Avustralya ve İngiltere'de doktorların gevşemiş libido ve yorgunluğu küçük bir miktar testosteron ile telafi etmeye daha hevesli olmalarına karşın, bu uygulama ABD'de yaygın değil. New York Times’de şöyle bir haber çıktı (3 Mayıs 1994): Londra’daki Chelsea ve Westminister Hastanesi’nde doğum ve jinekoloji bölümünden Dr. John Studd, östrojen tedavisinin yanı sıra menopoz sonrası hastalarının yüzde 25'inin deri altına yerleştirilen testosteron hapları aldıklarını söyledi. Testosteron hakkında bu bilgi birikimine sahip Westminister hastanesi konu üzerinde çalışmaların devam ettiği hakkında geçtiğimiz günlerde web sitesinde bir makale de yayınlamıştı.

Testosteron Tedavisi

Dr. Studd, bu hapların hastalarına kesinlikle iyi geldiğini söyledi. 'Yaşamlarını dönüştürmüş olduklarını söylemek mümkün.' dedi. 'Enerjileri, cinsel ilgileri, orgazm yoğunluk ve sıklıkları, dokunulmaya ve cinsel temasa olan istekleri kesinlikle aitti.' Testosteron, cinsel dürtülerini kaybetmiş kadınların libidolarını şarj edebileceğini ve böyle bir dürtüye hiçbir zaman sahip olmamış kadınlarda libidoyu yaratabileceğini ileri sürüyor Dr. Quigley. Ayrıca, her ikisi de menopoz sonrası dönemini yaşayan birçok kadının yakınmalarından olan enerji düzeyinde dikkate değer bir artışa, ve baş ağrılarındaki azalmaya dikkati çekiyor. Dr. Ramey, testosteron yorgunluğu ve baş ağrılarını azaltan muazzam bir hormon olarak adlandırılmasını onaylıyor. Testosteron riskleri ve yararlarını doktorunuzla tartışmanız çok önemli, çünkü her türlü hormon tedavisinin her bireysel olayda dikkatle değerlendirilmesi gerekiyor.