Telefonla Sipariş Hattı: 0232 279 03 06 | 0532 131 86 64

Kadınlarda Endometriozis

31 Aralık 2014
Kadınlarda Endometriozis

Neden bazı kadınlarda endometriozis kanama sorunlarına yol açar? Bunun nedeni hormonal dengesizlik olabilir. Yumurtalıklarda aşırı ölçüde endometrium dokusu yuvalanmışsa, bu organlar normal işlevlerini yapamayacaklardır. Böylece hormon üretimi, hatta ovulasyon bile olumsuz yönde etkilenebilecektir.

Kadınlarda Endometriozis Hastalığı

Kadınlarda endometriozis şiddetli olursa her iki yumurtalığın tek ya da çok sayıda büyük kistleri (endometrioma) görülebilmektedir. Daha önce oluşmuş kanamalar nedeniyle içleri şurup benzeri kahverengi koyu bir sıvıyla dolu olduğundan, bazı doktorlar bu kistlere 'çukulata kistleri' adı verirler. Bu kistler çok ince çeperli olduğundan kolayca patlayabilir ve içindekiler leğen bölgesindeki çok duyarlı dokuların üzerine boşalır.

Kadınlarda Endometriozis Belirtileri

Bu gibi vakalarda ani bir karın ağrısı olabilir. Bunun dışında yumurtalık endometriomaları oldukça büyük boyutlara ulaştıkları halde hiçbir belirti vermeyebilirler. Endometriozisi olan her dört kadının üçünde cinsel birleşme sırasında ağrı da bir başka önemli sorundur. Kadınlarda endometriozis kanama yaratmasının sebepleri bunlardır.