Telefonla Sipariş Hattı: 0232 279 03 06 | 0532 131 86 64

Frengi

19 Kasım 2014
Frengi

Frengi 1. dönem belirtileri: Hastalığa yakalandıktan 2-3 hafta sonra mikrobun vücuda girdiği yerde mercimek iriliğinde kırmızı bir sivilce meydana gelir. Bu sivilcenin kenarları keskin, sert yapılı ve ağrısızdır. Bu ilk şişlik bazen daha iri bazen de daha ufak olabilir. Bu yüzden hasta doktora gittiğinde, dıştan muayenede frengi li olup olmadığı anlaşılamaz.

Frengi Belirtileri

Frengi vücudun hangi tarafına girmişse, o kısma yakın lenfe bezi ağrısız bir şekilde şişer. Mikrop cinsel temas sırasında bulaşmış ise (çoğunluk böyledir), cinsel organların üzerinde veya dibindeki bir yerde sivilce meydana gelir ve sivilcenin bulunduğu taraftaki kasıkta beze şişer fakat ağrı yapmaz, öpüşme ile bulaşmış ise dudak civarında şişlik olur ve Çene altı bezesi ağrısız şekilde şişer.

Frengi Nasıl Bulaşır

Tıraş makinası ile bulaşmış ise yüzde sivilce peyda olur ve yine çene altı bezesi şişer. Kadın veya erkekte makatta da bulaşma olabilir ve makat ağzına yakın kısımda meydana gelen frengi yaracığı, hemoroitten zannedilir ve doktora gidilmez, bu yüzdende hastalık yayılma olanağı bulur. Makattaki sivilce meydana gelmesinde yine kasıktaki lanfa bezi ağrısız şekilde şişer. Bunlar gözden kaçmamalıdır ve doktora gidildiğinde söylenmelidir.