Telefonla Sipariş Hattı: 0232 279 03 06 | 0532 131 86 64

Cinsellikle İlgili

25 Ekim 2014
Cinsellikle İlgili

Öğretmenlere seslenmek istiyorum: Hepimizin hayatında öğretmenlerimizin özel bir yeri vardır, öğretmenlerin davranışları hepimizi olumlu ya da olumsuz etkiler öğretmenlerimizin cinsellikle ilgili konulardaki davranışları çok önemlidir. Biz ne yazık ki eğitim sistemimizde öğreten öğrenci arkadaşlığını öğrenemedik, uygulayamadık, yaşayamadık öğretmenle öğrenci arasında hep otoriteye dayalı bir uzaklık bulunmasını zorunlu saydık. Oysa bu uzaklığın yerine anlayışlı bir arkadaşlık kurulsa eğitim sistemimiz ne büyük aşamalar yapabilirdi, öğrencilik dönemindeki çocuklarımızın düşünsel problemleri, duygusal problemleri nasıl da paylaşmasız bırakırlar.

Cinsellikle İlgili Konular

Oysa tam bu dönemlerde onların yakın bir desteğe gereksinmeleri ne büyüktür. Bunu yapabilen öğretmenler ne değerli bir iş yaptıklarını bilirler. Keşke bütün öğretmenlerimiz bu yakınlığı kurabilse, aşılmaz kılınan uzaklıkları aşmayı başarsa da gerçek bir eğitimi gerçekleştirebilsek. Çocuklarımızı, gençlerimizi cinsellikle ilgili korkutmak, cinsellikle ilgili aşağılamak onları uzun süre etkileyecektir. Bunların aslında ne büyük yanlışlar olduğunu bilmemek toplumumuza ne çok şey kaybettiriyor. Genç insanın kendine güveni sarsılıyor, kimlik bunalımına düşüyor, geleceğe umutlan hırpalanıyor. Onları anlamak, onlarla konuşmak, onlarla tartışmak anne babalar için nasıl Önemliyse öğretmenlerimiz için de çok önemlidir.

Cinsellikle İlgili Sorunlar

Bütün bunları bilen, uygulayan öğretmenlerimiz var. Dün de vardı, bugün de var. Ama bunlar öğretmenlerin kişisel davranışları olarak kalıyor. Tam tersini düşünen, tersini uygulayan öğretmenler, eğitim yöneticileri de var. Genç kızlarımızı bakirelik muayenesine göndermek, kız erkek arkadaşlığını yasaklamak, cinsiyetle ilgili farklılıkları yasakların, tabuların, suçların arkasına saklamak eğitim kurumlarında bugün de süregelen büyük yanlışlardır, öğretmenlerimizin bu yanlışlara karşı çıkmalarını bekliyorum. Eğitim sistemimizin çağdaşlaşmasında öğretmenlerimiz büyük görevler yapacaklardır. Bu görevlerden birisi de cinsellikle ilgili yanlış tutum ve davranışların eğitim kurumlarında değişmesidir.