Telefonla Sipariş Hattı: 0232 279 03 06 | 0532 131 86 64

Adet Öncesi

1 Kasım 2014
Adet Öncesi

Her şeyden önce o ağırlık ve şişme (ödem) duygusu. Hem de vücudunuzun her bölgesi şişebilir. Nitekim adet öncesi haftalarda bazı kadınlar 2-3 kilo fazla sıvı tutabilirler. Hatta bazen bu sıvı miktarı 5 kiloyu bulabilir.

Adet Öncesi Gerginlik

Bu nedenle, eğer ayaklarınız pabuçlarınıza sığmıyorsa ya da memeleriniz silikon verilmiş gibiyse sakın şaşırmayın. Fazla sıvı midenizi şişirip, bir gecede belinizi de kalınlaştırabilir. Oldukça yakın zamana kadar, adet öncesi görülen bu karın şişkinliğinin nedeninin gaz olduğu sanılıyordu. Oysa araştırmalar bağırsak duvarlarının geçici olarak fazla sıvı depo ettiğini, adeta suyla şiştiğini gösterdi.

Adet Öncesi Gerginlik Belirtileri

Ayrıca, bağırsak duvarlarına bağırsak boşluğundan da sıvı geçer. Bu nedenle dışkınız biraz sertleşir. İşte kabızlık adet öncesi evrede karşılaşılan bir başka zorluktur. Neyse ki bu sıvı kayması geçicidir, onun için hemen koşup müsil almaya kalkmayın. Adet kanamanız başlayınca, sıvı dengesi yeniden kurulur ve bir iki gün durum tersine döner, bağırsak hareketleriniz artar. Bu da normaldir.